Kekik ve İnanılmaz Faydaları

Kekik ve İnanılmaz Faydaları

  • 16 Nisan 2021

Kekik Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kulllanmak Gerekiyor?

Sevgili Medyum Recep Kaplan ziyaretcileri Kekik, sağlık için pek çok faydası bulunan şifalı bir bitkidir. Kırmızı ve beyaz renkli çiçekleri olan kekik kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kan şekerini düzenler ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Besin değeri çok yüksektir; içeriğinde pek çok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Bu bitkinin yağı, suyu, çiçekleri ve yaprakları şifa amacıyla kullanılabilir. Kekik yağı, özellikle saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Ancak aşırı kekik tüketmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kekik veya yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kekik, daha çok çimenlik ve ormanlık alanlarda yetişen doğal bir şifalı bitkidir. Pek çok yemekte baharat olarak kullanılan kekiğin kendine has bir kokusu vardır. Pek çok vitamin ve mineral içeren kekik güçlü bir baharattır. Ayrıca ilaç yapımında da kullanılan farmasotik bir bitkidir. Çiçekleri ve yaprakları ilaç olarak kullanılabileceği gibi gıdalarda tatlandırıcı olarak ta kullanılmaktadır. Ayrıca parfüm ve diş macunu yapımında da kullanılmaktadır.

Kekik Türleri Nelerdir?
Çimenlik ve çayırlarda yetişen, güneşi ve sıcağı seven kekik, dağlık bölgelerde de rastlanmaktadır. Hatta dağ kekiği olarak bilinen bir türü de bulunmaktadır. Kendine has bir kokusu ve aroması olan bu bitkinin tarihte ilk olarak Mısırlılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Öncelikle mumyalama işlemi için kullanılan bu bitki daha sonra faydaları keşfedilmiş ve tıp alanında da kendine yer bulmuştur.

En çok bilinen türleri dağ ve bahçe kekiği olmak üzere diğer türleri ve kısaca özellikler şu şekildedir;

Dağ Kekiği: Kara kekik veya zahter olarak da bilinmektedir. Oldukça keskin bir kokusu ve tadı vardır. Anadolu’da yabani olarak yetişmektedir. Pembe çiçekler açan bu tür, ortalama 50 cm kadar uzamaktadır. Çay, baharat ve kahve olarak tüketilmektedir.

Bilye Kekik: Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Diğer türler arasında yaprakları en geniş olan, ilk bakışta naneyi andıran türüdür. Çiçekleri bilyeye benzediği için bu ismi almıştır. Çok keskin bir kokusu olan bu tür özellikle et yemeklerinin vazgeçilmezidir. Romalılar döneminde depresyona iyi geldiği için kullanılmış ve mezarlıklarda yetişmesi sebebiyle ölümle bağlantısı olduğuna inanılmıştır.

Bahçe Kekiği: Diğer türler gibi kendiliğinden yetişmemektedir. Özel olarak ekim ve yetiştirme gerektirmektedir. İlkbahar aylarında ekimi yapılan bahçe kekiği, soğuğa karşı dayanıklıdır. Hasat yapıldığında baharat olarak kullanıldığı gibi yağı çıkarılarak da faydalanılmaktadır.

Kaya Kekiği: 20-40 cm boylarında olan bu tür mor çiçeklere sahiptir. Halk arasında sivri, taş ve kılıç kekiği gibi isimlerle de bilinmektedir. Ağustos aylarında toplanan bitki cinsel gücü artırır, ruha ve bedene canlılık verir, zihni dinlendirir.

Kekik nasıl kullanılır?
Genellikle baharat olarak yemeklerimize eşsiz bir tat veren kekik, farklı şekillerde kullanılabilir. Bitkisi daha çok demlenip çay olarak tüketilirken, kekik yağı ise kozmetik ürünlere ilave edilir. Ağız gargaraları, merhemler ve aromaterapi yağlarında kullanılır.

Kekiğin besin değeri çok yüksektir ve lezzetli bir baharattır

Kekik yağı; şampuan, saç kremi, yaşlanma karşıtı cilt bakım kremi ve ağız bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir üründür. Bu yağı, aktarlardan satın alabileceğiniz gibi bitkiden kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Son olarak kekik bitkisini demleyip süzerek elde ettiğiniz kekik suyunu içerek tüketebilirsiniz.

Kekiğin besin değeri ve içerdiği vitaminler
Kekiğin besin değeri çok yüksektir. Bir çok vitamin ve mineral içeren bu şifalı bitki; potasyum, magnezyum, demir, selenyum ve kalsiyum açısından son derece zengindir. Bol miktarda C, A, K, E vitaminleri içeren kekik ayrıca harika bir beta-karoten, folik asit ve B-kompleks vitaminleri kaynağıdır.

Kekiğin ve kekik yağının faydaları
Kalp sağlığını korur
Kolesterol seviyelerini düşürür ve dengeler. Aynı zamanda kalp sağlığını korur. Yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini azaltır. Ayrıca ciddi bir kardiyovasküler rahatsızlık olarak bilinen ateroskleroz sorununun ilerlemesini yavaşlatır. 

Kişinin kalp krizi de dahil olmak üzere çoğu kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır. Özellikle düşük tansiyon hastalarında kan basıncını dengeleyerek halsizlik ve aniden yere düşme gibi semptomları giderir.

Kansere karşı koruyucudur
Kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı kişiyi korur, kanser hücrelerinin daha geniş alanlara yayılmasını engeller. Meme kanserini önlemeye yönelik olarak terapötik bir özellik sergiler. Bileşenlerinde bulunan ursolik asit, oleanolik asit, lutein, beta-sitosterol ve karvakrol sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu durdurur.

İltihabı önler
Pek çok iltihap oluşumunun asıl nedeni olan COX-2 enzimini baskılayan kekik yağı, içerdiği karvakrol ve timol ile inflamasyonu geriletir. Romatoid artritve gut hastalığı gibi iltihaplı rahatsızlıkların tedavisinde kekikten yararlanılabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
A ve C vitaminleri açısından eşsiz bir kaynak olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk havalarda kişinin grip ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmasını önler. Vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırarak, inflamatuar etkileri sayesinde hastalıklara karşı bizi korur. Yaralara uygulanan kekiğin yağı ise yaraların iyileşme sürecini hızlandır.

Dispraksi tedavisinde etkilidir

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu (DİPRAKSİ) tedavisinde özellikle çocuklarda etkilidir. Hareketi etkileyen ve kişide hareket kısıtlamasına neden olan bu nörolojik hastalığın tedavisinde kekik yağı da kullanılabilir.
 
Sindirim sistemi sorunlarını giderir
Vücudumuzdaki toksinlerin ve zararlı maddelerin yok edilmesine katkıda bulunan kekik yağı, sindirim sistemini için çok faydalıdır. Düzenli olarak tüketilen kekiğin çayı, hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi mide-bağırsak şikayetlerini azaltır. Ayrıca, bağırsak kramplarını hafifletir.

Kekik ve adet kanamasına faydası
Adet sancıları için de kullanılabilen bu bitki, kadınlarda adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde seyretmesine yardımcı olur. Adet döneminden bir hafta önce başlanarak, her gün düzenli olarak çayının tüketilmesi, adet gecikmesini engeller.

Göz sağlığına iyi gelir
A vitamini açısından zengin bir besin olarak, A vitamini eksikliğinin ciddi sonuçlarından biri olan gece körlüğüne karşı kişiyi korur. Makula dejenerasyonu başta olmak üzere pek çok göz rahatsızlığının önlenmesine katkıda bulunur.

Solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder
Bağışıklık sistemini güçlendirerek, bronşit ve öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarını doğal bir şekilde tedavi eder. Boğaz ağrılarını dindiren kekik çayı, akut bronşit semptomlarını hafiflettiği için hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ağız sağlığını korur
Antibiyotik ilaçlarına karşı dirençli olan bakterileri bile zayıflatan kekik yağı, ağız sağlığını korur. Antiseptik bir yönü bulunan yağı ile gargara yapmak, diş çürümesi, diş eti kanaması, diş etinde iltihap oluşumu, diş plakları gibi sorunları önler. Ağız ve diş sağlığını korumada çok faydalıdır.

Kekik yağı cilt sağlığına iyi gelir
Sivilce, yara, kesik tedavisinde de etkili olan kekiğin yağı, doğrudan cilde uygulandığında yaraları iyileştirir. Cilt çatlakları ve kabarıklıkları ile belirgin egzamanın tedavisinde etkili olan bu yağ, muhteşem bir antioksidan olarak, yaşlanma etkilerini de yavaşlatır. Kekik yağı, doğal bir cilt temizleyicidir ve peeling yapmakta kullanılabilir. Akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Kekik yağı baş ağrılarını giderir
Başınız ağrıdığında alın bölgenize birkaç damla kekik yağı damlattığınızda ve nazikçe alnınıza masaj yaptığınızda şiddetli migren ağrılarınızın hafiflediğine tanık olabilirsiniz. Stres ve gerginliğe iyi gelen kekik yağını soluduğunuzda bile ruh halinizde genel bir iyileşme hissedebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi semptomlarını hafifletir
Anti bakteriyel olarak, gıda zehirlenmesinin yol açabileceği ciddi komplikasyonları önler. Ancak gıda zehirlenmesi durumunda kekik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bazı durumlarda yanetkilere neden olabilir.

Kekik yağı
Kekik yağı akne gibi cilt sorunların tedavisinde faydalıdır

Saç dökülmesini önler
Kepek tedavisi için oldukça faydalı olan kekik yağı, ayrıca saç dökülmesi çok kısa sürede geriletir. Daha canlı ve parlak saçlar için şampuanınıza az bir miktar kekik ve lavanta yağı ilave edebilirsiniz.

Enerji verir
Dolaşımı uyaran kekik yağı, kişinin kendini daha enerjik ve pozitif hissetmesini sağlar. Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak adına akşamları kekik çayı tüketebilirsiniz. Hatta esansiyel kekik yağını soluduğunuzda bile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Kekiğin diğer faydaları
Ciltte ağrıyan bölgeye uygulanan kekik yağı, ağrı ve acıyı hafifletir.
Daha sağlıklı bir uyku çekmenize olanak tanır.
Kişinin kilo vermesine yardımcı olur.
Alzhemeir ve Parkinson gibi rahatsızlıklara karşı beyni korur.
Omega 3 yağ asidi seviyesini yükselterek, beyin sağlığına katkı yapar
Depresyonun tedavisinde kekikten aromaterapötik tedavide yararlanılabilir.
İdrar söktürücüdür
Böcek ısırıklarını tedavi eder.
Bileşenlerinde yer alan demir sayesinde kas ve kemik gelişimini destekler.
Kekik hangi hastalıklardan korur?
Yemeklerde düzenli olarak az miktarda kekik kullanmak Diyabet, Astım, Bronşit, Zatürre, Kanser, Kolesterol, Romatizma, Tümör, kansızlık, Alzheimer, soğuk algınlığı ve mantar gibi hastalıkların gelişmesini engeller.

Kekik zayıflatır mı?
Metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan kekik, kişinin zayıflamasına katkıda bulunur. Düzenli olarak bir ay boyunca aç karna tüketilen kekik suyu ya da kekik çayı, kilo vermeye yardımcı olur.

Kekik öksürüğe iyi gelir mi?
Bronşit ve astım belirtilerini gideren kekik çayı, güçlü bir anti-enflamatuvar olarak aynı zamanda şahane bir balgam söktürücüdür ve öksürüğü hafifletir.

Kekik çayının faydaları
Bir bardak suyu cezvede iyice kaynatın. 1 çay kaşığı kekiği suya ekleyin. Çayı 10 dakika demlendirin ve süzün. 1 yemek kaşığı organik bal ve 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin.

Kekik Çayının faydaları
Adet söktürücüdür
Gastrit ve reflü gibi mide sorunlarını giderir
Detoks etkisi göstererek, vücudu mikrop ve toksinlerden arındırır
Depresyon, anksiyete vb. psikolojik sorunlara iyi gelir
Kişinin üzerindeki yorgunluğu alır
İshale iyi gelir
Ateş düşürücüdür
İdrar söktürücüdür
Uyku periyodunun bir düzene girmesini sağlar
Göğüs ağrılarını hafifletir

Kekik Suyunun Faydaları
Tıpkı kekik çayı gibi adet söktürür ve adet sancılarını giderir.
Baş ağrılarını alır.
Bağırsakları zararlı bakterilerden ve mikroplardan arındırır.
Kekik yağı ile birlikte ağrıyan bölgeye topikal olarak uygulandığında kas, eklem, romatizma ağrılarını hafifletir.
Öksürüğü keser ve balgamı söktürür.
Ciğerleri temizler. Bu yönüyle sigara kullanan kişiler tarafından da tüketilebilir.
Vücudun kalsiyum, demir, magnezyum ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar.
Kekik suyu nasıl hazırlanır?
2 adet domatesin suyunu sıkın ve içine bir limonun suyunu ve 1 tutam taze kekiği ilave edin. Bu karışımı her gün bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Kekiğin Zararları
Mukus zarlarda tahriş
Birtakım alerjik reaksiyonlar
Tiroid hormon düzeylerinde düşüş
Koma, nöbet, kalp durması gibi ciddi sağlık sorunları
Özellikle, hamilelerin, emziren annelerin, kan basıncı (hipertansiyon) sorunu yaşayanların ve 18 yaş altındakilerin kekik tüketiminden kaçınmaları gerekir. Kekik çayı hamilelerde düşüğe, ve hipertansiyona neden olabilir.

Yukarıdaki yan etkiler, daha çok kekiğe karşı alerjisi bulunan ve doz aşımına kaçan kişilerde görülür. Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, hassas bir bünyeniz varsa kekik çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışın.

Kekik Yağı

Kekik, yüzyıllardır kullanılır ve sağlık için sayısız faydası bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz olmak üzere iki farklı renkte çiçek veren kekik, insanları kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı korur. Kan şekerini düzenleyen ve idrar söktürücü özelliği olan kekiğin yağı da kendisi kadar faydalıdır. Peki kekik yağının faydaları nelerdir?

Kekik, birçok alanda farklı farklı şekillerde kullanılmaktadır. İnsan vücuduna sayısız faydası bulunan kekik, çay ve yağ şeklinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Peki kekik yağı ve çayı nelere iyi gelir, ne işe yarar? Bugün sizlere kekik çayı ve kekik yağı hakkında merak edilen soruların cevaplarını derledik…

Kekik Yağının Faydaları

Kekik yağı, en şifalı doğal yağlar arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar birçok hastalığın şifası olarak bilinen kekik yağı; antik dönemlerden bugüne kadar özellikle solunum yolu hastalıklarında ve cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Kekik yağı aynı zamanda doğal bir antioksidandır ve kanser hücreleriyle bile savaşır. İşte kekik yağı nelere iyi gelir sorusunun cevapları:

Enfeksiyon ile savaşır. Kekik yağı, vücut içinde biriken enfeksiyonların ve iltihapların temizlenmesinde hatırı sayılır bir rol oynamaktadır.

Kanserli hücrelerle mücadele eder. Doğal antioksidan olan kekik yağı, vücuttaki toksinleri temizler ve kanserli hücrelerle savaşır. Birçok kanser türünde hastaların keki yağı kullanması önerilmektedir.

Eklem ağrılarına iyi gelir. Kemik ve eklem ağrıları için kekik yağı mucizevi etkilere sahiptir. Özellikle bel ve bel çevresindeki ağrıların tedavisinde kekik yağı tavsiye edilir.

Solunum yollarını destekler. Kekik yağının en çok kullanıldığı alanlardan biri solunum yolu sıkıntılarıdır. Kaynar suyun içine damlatılan birkaç damla kekik yağı, solunum yolu rahatsızlıklarının azalmasına ve semptomların kaybolmasına yardımcı olur.

Ağrı kesicidir. Vücutta ağrı ve yakı yapan bölgelere kekik yağı ile masaj yapıldığında ağrılar büyük ölçüde azalmaktadır.

Bağırsak hareketlerini düzenler. Sindirim sistemi problemleri yaşayan kişilere de önerilen kekik yağı, bağırsakların daha hızlı ve sağlıklı çalışmasına destek olur.

İdrar söktürücü özelliği vardır.

Boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

Sinüslerin ve bronşların açılmasını sağlar.

Doğal antibiyotik etkiye sahiptir.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Kekik yağı ne işe yarar sorusuna verilecek cevaplar saymakla bitecek kadar az değildir. En etkili olduğu alanlardan biri olan cilt hakkında birkaç faydasından bahsetmek gerekirse:

Antifungal özelliği vardır. Mantar oluşumunun önüne geçer.

Sivilcelerin oluşmasına engel olur.

İleri yaşlarda oluşan kırışıklıkları azaltır.

Akne sonrası oluşabilecek enfeksiyonları engeller.

Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının geçmesine yardımcı olur.

Cildi gençleştirir.

Yanık ve kesiklerin mikroplanmasına engel olur.

Sinek ve böcek ısırıklarının kaşıntısını alır.

Kekik Yağının Zararları

Kekik, vücuttaki demiri emmektedir. Bu durum sebebiyle kekik fazla tüketilirse demir eksikliğine yol açabilir. Hangi sebeple kullanılırsa kullanılsın kekik yağının kullanım süresi 10 günün üstüne çıkmamalıdır.

Kekik yağının aynı zamanda kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlarla kullanımı da sakıncalıdır. Eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız kekik yağı kullanmaya başlamadan önce bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Özellikle hamile kadınların ve guatr problemi yaşayan kişilerin kekik yağı kullanmamaları önerilmektedir.

Kekik Yağı Zayıflatır mı?

Kekik yağının zayıflatıp zayıflatmadığı hakkında bir bilgi yoktur. Kekik çayı ise metabolizmayı hızlandırdığı ve ödemin sökülmesine engel olduğu için detoksların ve diyetlerin vazgeçilmez parçalarından biridir.

Kekik Yağı Yemeklerde Kullanılır mı?

Kekik yağı, yemeklere tat katan ve farklı tatlara en çok yakışan yağlar arasındadır. Özellikle beyaz ve kırmızı et soslarının yapımında sıklıkla kullanılan kekik yağı hem yemeklere lezzet katacak hem de birçok hastalığa şifa olacaktır.

Kekik yağını; beyaz ve kırmızı etlerinizin içerisine porsiyon başına bir tatlı kaşığı olarak ekleyebilir ve sosu tatlandırabilirsiniz.

Aynı zamanda salatalarda da kullanılabilen kekik yağı; özellikle bol yeşillikli salataların lezzetine lezzet katacaktır. Keskin bir tada sahip olan bu yağ, çok fazla eklenmemelidir. Aksi taktirde yemeklerin ve salataların ağır olmasına sebep olabilir.

Kekik Yağı Çayının Faydaları

350'yi aşkın çeşidi olan kekik özellikle çay olarak ülkemizde yaygın bir biçimde tüketilmektedir. Bu kadar çok tüketilen ve tercih edilen kekik çayının faydaları da bu tüketimin hakkını verecek kadar fazladır. İşte kekik çayının faydaları:

Üst solunum yollarını destekler. Astım, bronşit ve öksürüğün yol açtığı semptomların önüne geçer.

Hazımsızlığa iyi gelir.

Şişkinliği önler.

Romatizmanın sebep olduğu ağrıları azaltır.

Kolon kanseri ile savaşır.

Ağız kokusunu giderir.

Diş ve diş eti sağlığını korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Anksiyete ve depresyonu engeller.

Cenab-i Allah sebebsiz hiçbirşey yaratmamıştır. Sıradan bir ot gibi görünen Kekik bile bizler için bir şifa kaynağıdır. Cenab-i Allah'a şükürler olsunki yarattığı bir ot bile bize şifa kaynağı oluyor.

Hepinize sağlıklı günler temenni ediyorum.

Selam ve Dua ile

Cenab-i Allah'a emanet olunuz...